Hollanda’da yaşayan Türkiye kökenli çocukları, Türkçe Çocuk Edebiyatı ile buluşturabilmek; onlara Türkçe dilinde etkileşim alanları yaratarak ana dilde gelişimlerini desteklemek üzere Tulip Türkçe Çocuk Kitapları Koleksiyonu projesini başlattık.

Bir yıl içinde Utrecht Türk toplumunun 636 adet nitelikli Türkçe çocuk kitapları bağışı ile birlikte ilki Overvecht Kütüphanesi, ikincisi Kanaleneiland ve üçüncüsü Leidsche Rijn kütüphanesi’nde Türkçe çocuk kitapları bölümü açılmıştır.

Tüm kitap bağışları Türk toplumu tarafından Enstitümüze yapılmış olup her bir bağışçının adı bağışlanan kitap içerisine yazılarak kütüphanenin raflarında yerini almıştır. Bağışçıların aidiyetini artırmaya yönelik bu adımı başarılı buluyor ve çok önemsiyoruz.

Kütüphane içinde açılan Türkçe hikaye kitapları bölümündeki kitap ödünç alma hareketliliği ise memnuniyet verici bir noktada devam etmektedir.

Kitaplığın açıldığı üç lokasyonda da her ay okuma gönüllülerimiz tarafından tüm çocuklar için düzenlenen Türkçe okuma etkinlikleri devam edilmektedir.

Tulip Türkçe Çocuk Kitapları Koleksiyonunu diğer şehirlerde de hayata geçirmek için çalışmalar yürütüyoruz.