Anavatanlarından uzakta büyüyen Türk kökenli çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tanıması ve kutlaması için her yıl çeşitli faaliyetler düzenliyoruz.

Öğrencilerimiz ve velilerimizle birlikte, başkonsolosluklarımızda ve halka açık alanlarda geniş çaplı kutlamaların yanı sıra her şehirdeki Türkçe sınıfımızda öğretmen ve veli organizasyonu ile bayramın ruhuna yakışır kutlamalar organize etmekteyiz. Aynı zamanda her yıl öğrencilerimiz arasında ödüllü yarışmalar düzenliyoruz.

Bu yarışmalarla aynı zamanda öğrencilerimizin Türkçe’ye olan ilgisini artırmaya ve Türkçe anlama, düşünme, yazma ve okuma gibi becerilerini de desteklemeye devam ediyoruz.

2022-2023 Öğretim Dönemi

23 Nisan Konulu Okuma Yarışması

2021-2022 Öğretim Dönemi

“Gelecek Sensin Hayalini Anlatmaya Ne Dersin?”

konulu resim ve kompozisyon yarışması

Kompozisyon Kategorisi

 

Merhaba,

Ben Derin. 9 yaşındayım.Biz 5 kişilik bir aileyiz.Babamın ismi Sayid.Annem’in ismi Ganime. Abim’in ismi Orkun ve ablamın ise Damla. Biz  çok mutlu ve huzurlu bir aileyiz.Size nasıl bir dünya hayal ettiğimden bahsedeceğim..

Bu konuyu ilk düşündüğümde, ilk aklımda gelen dünyadaki herkesin sağlıklı,mutlu ve huzurlu olması isteği oldu.Her soruna güzellikle bir çare bulunmasını isterim.İnsanların birbirini öldürmediği,savaşsız bir dünya olsun isterim.Benim hayal ettiğim dünyada kimse aç kalmasın, çaresiz kalmasın ve herkesin bir yuvası olsun.. Kadınlar şiddete uğramasın istiyorum..Dünyadaki  bütün çocukların iyi bir eğitim almasını istiyorum. Her çocuk eşit olsun.Herkesin güzel bir mesleği ve işi olsun, aileleri çocuklarına hırsızlık yapmayı öğretmesin istiyorum..

Dünyada herkes hata yapar.Ama hata yapıyor diye kimse birbirini döverek ceza vermesin.Herkes konuşarak çözsün istiyorum.Çocukların şiddete hiç uğramadığı bir dünya hayal ediyorum.Dünyanın ve insanların iyi olmasını istiyorum,herkesin hayalleri gerçek olsun.. Acı ve gözyaşının olmadığı , insanların hep mutlu olduğu bir dünyada yaşamak istiyorum.Özellikle savaş dönemlerinde hiçbir çocuğun kılına dahi zarar gelmemesini ,burnunun dahi kanamamasını istiyorum..Savaşların olmadığı, kanların akmadığı ve milyonlarca insanın ölmediği barışın ve huzurun daim olduğu bir dünyada yaşamaktır hayalim.. Arkadaşca,kardeşce bir dünya olsun..Çocuklar istediği gibi çocukluğunu yaşayabilsin,hür olsun kuşlar gibi.Çocukların canları hiç acımasın.

Hiçkimseye cevresi tarafından psikolojik baskı yapılmasın.Dünya görüşlerinden dolayı hiç kimse zarar görmesin ve bu yüzden insanlar hapislerde yıllarca kalmasın istiyorum…

Hayallerimi okuduğunuz için teşekkür ederim..

3. Derin Aslan - 12 Yaş